Plisy Bielsko

Plisy okienne
Plisy okienne

Rolety plisowane – plisy

Co to są Rolety plisowane? – Dlaczego warto je wybrać?

Rolety plisowane czyli potocznie zwane plisy są znakomitym sposobem na zasłanie powierzchni okien wewnątrz pomieszczeń. Plisy świetnie pasują do zastosowania praktycznie w każdym wnętrzu. Są znakomitą alternatywą dla zasłon i firanek oraz klasycznych rolet i żaluzji wewnętrznych. Ze względu na to iż są produkowane w szerokiej gamie materiałowej o zrożnicowanych wachlarzu kolorystycznym, plisy z powodzeniem wpasują się swoim wyglądem zarówno w mieszkaniu, pokojach domu jednorodzinnego a także w biurach i innych pomieszczeniach wymagających dyskrecji i osłonięcia się przed widokiem ludzi z zewnątrz. Poprzez możliwość doboru i aranżacji kolorystyczej, plisy okienne mogą stanowić kolejny element nie tylko funkcjonalny ale również i dekoracyjny wnętrz domów i mieszkań. Plisy okienne posiadają wiele zalet i stosunkowo mało wad. Dzięki łatwości montażu, estetycznemu wyglądowi pozwolą Ci w łatwy sposób zadbać o dyskrecję swojego mieszkania a także zmienić aranżację wnętrza twojego salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Warto zapoznać się z ofertą plis okiennych i wybrać formę odpowiadającą twojemu poczuciu estetyki. Rolety harmonijkowe ze względu na swoją plisowaną fakturę stanowią atrakcyjne uzupełnienia do klasycznych zasłon okiennych.

Plisy
Rolety plisowane

Zalety rolet okiennych plisowanych

  • Harmonijkowa konstrukcja pozwalająca na układanie polisy w szerokim zakresie zasłaniania okna.
  • Prostota, łatwość oraz krótki czas montażu.
  • Nowoczesne wzornictwo i szeroka paleta wyboru kolorów i wzorów.
  • Bezpieczeństwo użytkowania - rolety plisowane nie posiadają sznurków które mogłyby powodować zaplątania.
  • Szeroki zakres rozmiarów - bez problemu znajdziesz rolety plisowane o szerokościach dostosowanych pod typowe wymiary okien

Dlaczego warto wybrać plisy okienne?

Do osłaniania okien coraz częściej wybierane są plisy - wiąże się to z faktem że dzięki prostej budowie i łatwości montażu są one niezwykle uniwersalne i wszechstronne w zastosowaniu nie tylko w lokalach firmowych ale również w przypadku mieszkań. Obecna oferta dostępna na rynku rolet plisowanych jest bardzo urozmaicona. Szeroki wachlarz kolorystyki jak i oferowanych wzorów umożliwia dobór oraz dopasowanie praktycznie do stylu i charakteru praktycznie każdego wnętrza. Estetyka i lekkość rolet plisowanych sprawia że są częstą alternatywą dla klasycznych rolet. Jak każde rozwiązanie plisy posiadają szereg charakteryzujących je zalet o których warto pamiętać decydując się na taki rodzaj osłon okiennych podczas zakupu. Istotną korzystną cechą i zaletą plis jest ich prosta budowa i wygoda w obsłudze. W łatwy sposób można je rozwijać i zwijać za pomocą wygodnych i poręcznych rączek umiejscowionych przez producentów na obydwóch końcach materiału (najczęściej jest to tkanina) z których są wykonane. To co wyróżnia plisy okienne od standardowych żaluzji jest fakt iż charakteryzują się niezwykle szczelnym przyleganiem do okna, co przekłada się na zwiększoną szczelność przenikania promieni słonecznych. Dzięki pozbawieniu prześwitów poprawiają komfort użytkownika i wpływają na zwiększenie poczucia jego prywatności.

Dodatkową istotną zaletą rolet plisowanych jest duża swoboda w możliwościach zasłaniania wybranej części powierzchni szyby okiennej. Dzięki rozwiązaniom wynikających z konstrukcji i budowy rolet plisowanych, użytkownik może w dowolny sposób konfigurować która część okna ma być zasłonięta - i tak na przykład możliwe jest zasłonięcie całkowite lub częściowe wybranego fragmentu wysokości okna - można zatem przysłonić górę szyby okiennej, jej dół lub nawet tylko część środkową okna. w zależności od długości plisy wynikającej z wysokości okna - każdy wybrany fragment można zakryć minimalnie lub całkowicie. Czy plisy posiadają jednak jakieś istotne wady?

Jak każdy produkt, plisy okienne charakteryzują też cechy o których warto wiedzieć w trakcie kupowania. Plisy są wykonane z materiału, który w każdym cyklu zasłaniania i odsłaniania okna nieustannie pracuje. Z częstotliwości i intensywności użytkowania plis wynika zatem ich trwałość. Mocno i często eksploatowana plisa okienna może być więc narażona na ryzyko odkształcenia się pracującego w niej materiału co z czasem może wpłynąć na utratę przez nią swojego charakterystycznego kształtu i wyglądu. Z racji tego iż plisa umiejscowiona jest w dużej bliskości powierzchni szyby, to w zależności od warunków pogodowych i temperaturowych narażona jest na kontakt z wodą, której opary mogą się skraplać na szybie okiennej.

Plisy
Rolety plisowane - plisy okienne

Jak należy dbać o rolety plisowane?

Plisy okienne
Jak dbać o plisy

Plisy są bardzo wdzięczne jeśli chodzi o utrzymywanie ich w czystości. Jeżeli martwisz się, że czyszczenie rolet plisowanych jest trudne i pracochłonne to warto wspomnieć iż materiał, z których są one zwykle produkowane w większości przypadków jest łatwy i prosty w czyszczeniu. Dzięki temu twoje nowo zakupione plisy okienne zachowają swój estetyczny wygląd przez długi okres czasu i eksploatacji. Warto zatem na bieżąco dbać o ich podstawową czystość - co jakiś czas systematycznie oczyszczać je z kurzu (za pomocą miotełki lub suchej ściereczki). W przypadku wystąpienia zabrudzeń plisy w postaci plam - w prosty sposób można zdemontować materiał w celu jego wyprania. W przypadku typowych zabrudzeń związanych z normalnymi plamami występującymi w domu - do prania wystarczy użyć łagodnych środków piorących oraz niezbyt gorącej wody. Nie zaleca się szorowania czy agresywnego wygniatania rolet plisowanych.

Jakie są rodzaje plis okiennych?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów i modeli rolet plisowanych. Mnogość wersji i rozwiązań pozwoli Ci zatem wybrać odpowiedni rodzaj do potrzeb zarówno ich zastosowania jak i pod kątem wizualnym ich formy, pasującej do charakteru pomieszczenia w którym będą zainstalowane. Obecnie można wybierać kolory, fakturę materiału z którego są wykonane plisy oraz ich funkcjonalność. Funkcjonalność rolet plisowanych podyktowana jest ich przeznaczeniem oraz zależy od miejsca ich zainstalowania a także rodzaju okna na którym będą montowane.

Wyróżniamy następujące rodzaje plis okiennych:

  • Plisy okienne dachowe
  • Rolety plisowane zaciemniające
  • Plisy bezinwazyjne
  • Plisy produkowane na wymiar - niestandardowe
Plisy okienne montaż
Plisy okienne montaż

Plisy okienne dachowe

Rolety plisowane dachowe znajdą zastosowania na każdym poddaszu mieszkalnym i użytkowym, które posiada okna dachowe. Ich podstawową funkcją jest zabezpieczenie wnętrza poddasza przed nadmiernym ogrzewaniem pomieszczenia przez wpadające przez okno promienie słoneczne. Dlatego plisy okienne dachowe znakomicie sprawdzą się na poddaszu zwłaszcza latem, gdy każda dodatkowa izolacja przed nadmiernym nagrzewaniem zawsze będzie pomocna w walce z gorącem. Izolowanie wnętrza przed wpadaniem nadmiernej ilości promieni słonecznych za pomocą plis to jedna z ich funkcji, oprócz tego możemy sterować ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Za pomocą plis można zaciemnić pomieszczenie w zależności od tego ile światła chcemy wpuścić. Możemy zatem całkowicie lub częściowo przysłonić okna w zależności od potrzeb, nastroju, pory dnia i roku. Dzięki odpowiedniej konstrukcji która utrzymuje materiał plisowany w odpowiedniej pozycji, można je montować pod kątem na pochyło zainstalowanych oknach. Dodatkową ich zaletą jest stosunkowo bardzo szczelne przyleganie do okna co niweluje prześwity i niepożądane szpary. Wybierając plisy dachowe i bardziej przepuszczającym światło materiale, zachowamy prywatność równocześnie nie ograniczając zbyt mocno ilości wpadającego światła.

Plisy okienne zaciemniające

Plisy zaciemniające praktycznie całkowicie blokują możliwość przedostawania się promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia po całkowitym ich zaciagnięciu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są wykonane z materiału który pokryty jest odpowiednią warstwą gumy (natomiast estetyczna warstwa tkaniny widoczna jest od wnętrza pomieszczenia). Dzięki nieprzepuszczalnej światła warstwie, plisy zaciemniajace mają również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dlatego znakomicie spełnią swoją funkcję tam, gdzie istnieje potrzeba schladzania wnętrza pomieszczenia (np. pokoje znajdujące się na południowej częsci budynku). Rolety plisowane zaciemniające sprawdzą się latem, i mogą występować również w postaci rolet do okien dachowych.

Plisy bezinwazyjne

Plisy okienne bezinwazyjne Na rynku są dostępne również rolety plisowane o budowie bezinwazyjnej. Spisują się one znakomicie wszędzie tam gdzie chcemy je zainstalować ale musimy uniknąć ingerowania w fabryczną strukturę i konstrukcję okna. Jeżeli chcemy tymczasowao zainstalować plisy okienne albo na dłużej z myślą o zmianie za jakiś czas - wówczas model beziwazyjny sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu iż ten rodzaj rolet plisowanych jest montowany przy użyciu zaciskowych zaczepów, nie uszkadzamy podczas montażu struktury okna, nie ma konieczności wiercenia otworów montażowych czy innych elementów nośnych. Po zdemontowaniu takich rolet, na oknie nie zostaje żaden ślad na ramie a okno pozostaje nienaruszone. Sprawdza się to dobrze jeżeli często zmieniamy charakter naszego pomieszczenia (np. kolor ścian czy umeblowanie) i równocześnie zwykle zmieniamy także kolor, kształ i rodzaj zaciemnień okiennych. Zaletą plisy okiennej bezinwazyjnej jest też prostota ich montażu - zwykle zbędny jest dodatkowy sprzęt czy narzędzia a sam montaż nie wymaga od właściciela specjalnych umiejętności.